Můj příběh
Učím přetížené mámy, jak uvolnit tlak na sebe sama a vytvořit prostor pro radost, spokojenost a chuť do života.
Jsem maminka na mateřské dovolené, profesně učitelka na univerzitě v oboru psychologie zdraví, duševní hygiena, psychomotorika .
Miluji pohyb, hudbu, moře a hory.
Stručně o Terce,
aneb kdo jsem a co pro vás mohu udělat
Autorka projektu "Máma je taky jen člověk"
Vysokoškolská učitelka psychologie zdraví, duševní hygieny, psychomotoriky.
Maminka 2 dětí 🙂
Můj příběh
Než jsem měla děti, vystoupala jsem přes 6000m nad moře v krásných Himalájích.
Vezmeš batoh a jdeš.
Ponořila jsem se na nádech 45m pod hladinu moře.
Vezmeš ploutve, masku a jdeš.
Vždy, když se kolem mne mihla výzva, řekla jsem si, jdu do toho!
Ovšem být maminkou je dosud mou největší životní výzvou.
Už nejde pouze vzít batoh a jít. Už jsou k tomu i dva hutné příručáky.
Dříve jsem se řídila heslem: "Když nemůžeš, tak přidej."
Skvěle to fungovalo, překonala jsem spoustu velkých překážek a dosáhla úžasných cílů. Ovšem taky jsem se občas dostala na samotné dno.
U maminkování je vše jinak.
Být mámou je jako běh na dlouhou trať
Je potřeba zastavit na každé občerstvovačce a průběžně doplňovat energii.
"Když nemůžeš, odpočiň si!"
Nejde o výkon, ale o uvolnění do života v plné jeho parádě! Tohle nás nikdo nenaučil! Děti jsou nejlepšími učiteli.
Děti mi ukazují, co ve mně skutečně je.
Někdy jsem nadšená a příjemně překvapená, někdy se stydím a jen zírám, co objevuji.
Učím se uvolnit, co již nepotřebuji a přijímat vše, co nám život v mnoha oblastech přináší,
a protože jsem zároveň vysokoškolská učitelka duševní hygieny a psychologie zdraví, mohu to naučit i vás.
Můj příběh: Jak jsem se stala maminkou?
Od jisté doby jsem si přála, aby mé tělo bylo zdravé, silné a mohla jsem se věnovat svým zálibám bez omezení.
Přála jsem si, abych své tělo znala a rozpoznávala jeho signály. Přála jsem si objevit svou autentičnost a svůj směr.
Přišla jsem si ztracená. Záviděla jsem lidem, kteří žijí podle svých představ. Já se ze začátku bála mít přání i představy.
Většinu času jsem trávila v modu "přežití".
Dnes to mám jinak
Nebylo to mávnutím kouzelného proutku. Neznamená to, že každý den jsem štěstím bez sebe. Ale postupně se mi má přání plní. A když se ztratím, už se umím rychleji najít.
Nyní žiju svůj život. Vybírám si autenticitu, nacházím pravdu. Stala jsem se expertem na své pocity, a ne pouze pocity druhých.
Vnímám, že mám možnost volby. Jsem vděčná za život. Mám úžasné tělo, které se učím více a více poslouchat. Mohu se věnovat svým zálibám. Miluji sebe, svého manžela, své děti. Stále se učím, stále mám co uvolňovat. Postupuji vpřed.
Jsem na cestě.
"Nechci holku, která se chová jako její 40letá máma!"
ŠOK!
V 16-ti letech mi můj první kluk řekl, že “nechce holku, která se chová jako její 40-tiletá máma”. Byla jsem v šoku. Vždycky jsme se snažila být vzorná ve všech svých rolích, dělat všechno "správně".
Co je špatně?
Uvnitř jsem cítila, že má pravdu. Bylo mi to hrozně líto. Zároveň jsem věděla, že v daný moment s tím nejsem schopná nic udělat.
Jak to? Vždyť dělám "vše správně"!
Po dalších 5 letech jsem byla vyčerpaná, často nemocná nebo s nějakým zraněním. Ráda jsem sportovala, ale najednou to nešlo. Měla jsem problémy s koleny, pak se zádama. Tělo postupně přestávalo fungovat.
"Tak nesportujte".
Doktor mi řekl, ať prostě tolik nesportuji, hlavně žádné lezení po skalách. Ve 20-ti letech celkem brzy. Navíc jsem studovala Tělesnou výchovu - psychologii. Nechtěla jsem se studia vzdát.
Jak to? Vždyť dělám "vše správně"!
Rány nedostávalo jen tělo, ale i psychika
Po dalších několika letech jsem se cítila zklamaná, frustrovaná, bez energie. Měla jsem pocit, že “dělám vše správně”, plním všechny povinnosti, úkoly, ale vůbec se mi to nevrací a nikdo to neoceňuje.
Stále jsem se snažila být dokonalá ve všech oblastech, chovat se tak, aby mě všichni měli rádi. Ve společnosti lidí jsem okamžitě přejímala uspokojování jejich potřeb. Ve vztazích jsem vydržela maximálně rok. Měla jsem pocit, že vztah musím energeticky dotovat.
Celkově mi docházela šťáva, životní energie.
Víc a víc jsem si uvědomovala, že...
TOHLE není můj život!
Cítila jsem se hrozně sama. Navenek se zdálo vše v pořádku, vždy usměvavá, podporující, motivující, plná energie. Bydlela jsem v bytě v domě rodičů, měla dobrou práci na univerzitě, věnovala se sportu a hudbě, ale uvnitř bylo prázdno.
Víc a víc jsem si uvědomovala, že tohle není můj život, že si to jen namlouvám. Strašně jsem toužila najít svou pravdu, žít ve své autenticitě a založit vlastní rodinu. V tu chvíli jsem měla dojem, že to je naprosto nemožné.
Přišla jsem si jak ve vězení, které jsem si za ta léta sama vytvořila. Vůbec jsem nevěděla, jak z něj ven.
Rozhodla jsem se, že takhle už nechci, že prostě musí být cesta
Začala jsem navštěvovat různé psychologické semináře, psychoterapeutické skupiny. Vždy se mi ulevilo, určité téma se vyřešilo, rodová zátěž povolila. Oddechla jsem si, cesta je. Ovšem stále jako kdyby něco chybělo.
A pak to přišlo.
Ocitla jsem se na semináři duchovního učitele Michaela Barnetta. Do té doby mi slovo spiritualita přišlo dost divné, duchovní ještě horší. Vůbec nevím, co se přesně dělo, hlava to moc nepobrala. Ale cítila jsem něco, co jsem do té doby nikdy nepoznala.
Napojení, jednotu, klid.
Tak tohle je má cesta.
Tak tudy prostě musím.
Najednou pro mě svět začal zářit.
Dostala jsem jméno své cesty - Mahaya, a přihlásila se na roční kurz. A pak další a další. Strávila jsem s Michaelem a jeho týmem 6 let.
Najednou svět pro mě začal zářit.
Učila jsem se napojovat na energii života, důvěřovat ji, důvěřovat sobě a svému tělu. Učila jsem se zastavit, věnovat si vědomou pozornost.
Puberta ve 30ti
Můj život se začal přeskládávat. Ovšem zprvu se otočil vzhůru nohama. Ve 30-ti letech se dostavila zastydlá puberta, odpor k tomu, “co bych měla”.
Odstěhovala jsem se z domu rodičů, přestala být "ta vzorná". Nastalo šílené období různých kotrmelců. Vůbec jsem nevěděla, kde je nahoře a kde dole.
Nastala však zásadní změna. Můj život začal patřit mně.
I ten nejúžasnější cizí život bude vždycky jen cizí.
Začaly se dít zázraky.
- Byla jsem schopna víc a víc svobodně dýchat, věřit si. V práci jsem ubrala na teorii a pouštěla se více do praxe. Většinu předmětů jsem učila v tělocvičně.
- Objevila jsem kouzlo pohybu a prostoru.
- Začaly se plnit sny, které jsem se bála vyslovit.
- Přestala jsem tlačit na výkon a on sám přišel. Tělo zas mělo chuť se hýbat.
- Do života mi přišla láska v mnoha podobách.
- Několikrát jsem navštívila svůj vysněný Nepál. Viděla jsem nejvyšší horu světa - Everest, Matku Zemi. Začala jsem si více užívat potápění na nádech. Potkala jsem se opět s delfíny.
- Mé nížší sebevědomí v oblasti hudby se dostalo do kapely. Úžasná parta kamarádů muzikantů mě vzala mezi sebe. V létě několikrát do měsíce vnášíme rytmus do tanečních kroků mnoha svatebčanů.
- Začala jsem se ladit na možnost, že bych mohla mít vlastní rodinu.
PANIKA
Manželství a děti: Vězení, konec svobody?
Bylo mi přes 30 let. Vnímala jsem, že bych se chtěla vdát a mít děti. Zároveň jsem cítila šílený strach, paniku. Už nikdy nebudu moct jet do Himalájí. Už nikdy to nebudu Já. Už nikdy nebudu svobodná. Představovala jsem si to jako konec života, a tak jsem nepospíchala.
Přála jsem si, abych byla v manželství spokojená, a abych i jako máma stále žila svůj život. Musela jsem pustit mnoho ze svých zarytých přesvědčení, posbíraných v klučičím světě. Rodina je koule na noze. S dětma už si na saxofon nezahraješ. Děti si do Himalájí nepřibalíš.
Myslím, že připravovat se na vlastní rodinu by šlo do konce života. Ale nikdy bych se nepřipravila na všechno.
Jednoho dne se dostavil silný pocit, že to bude dobré. Že se najde kluk, se kterým dobrovolně a ráda vstoupím do manželství. Stalo se.
Z dětí jsem pořád měla strach, musela jsem si zpracovat vlastní příchod na svět, téma nenarozených dětí v rodině a další témata s tím spojená.
Pak jsem se vrátila z dovolené na moři, kde se mi povedl můj osobní rekord v potápění na nádech - 45metrů. Potřebovala jsem se maximálně ponořit do hlubin oceánu, do hlubin sama sebe, abych našla odvahu. Sedla jsem si k počítači a v e-mailové schránce na mě čekalo překvápko. Jeden kamarád ze střední se mi svěřil, že mě měl vždycky rád, a že po mně pojmenoval dceru. Poslal mi její fotku. A že je stejně úžasná holka do nepohody jako já.
Nevěřícně jsem zírala na usmívající vlasatou holčičku na obrázku. Neměla jsem s ní nic společného, nebyla moje. Ale najednou to přišlo jak blesk z čistého nebe. Ona je pokračování kamarádova rodu, ona nese jeho geny dál.
A já ucítila touhu, aby tady na světě chodil někdo jako Já. Někdo, kdo bude z poloviny Já. Objevila se jasná potřeba zanechat tu kus sebe.
Co tu tak dlouho vymýšlím? Desítky už nejspíš stejně nepolezu, s Morriconem si na saxofon nezahraju. "Myslíš, že Tvé děti budou čekat do tvých padesátí, až se uráčíš se teda konečně rozhodnout je mít? Těžko."
Vstala jsem od stolu a šla to říct manželovi.
Tak jo.
Narodili se nám dva roky po sobě dva chlapečci. Říkala jsem si, že když jsem se tak pilně připravovala, ladila na sebe, tak to nějak zvládnu.
Zvládnu?
Mateřství = doktorát v osobním rozvoji?
Samozřejmě mi má předchozí cesta velmi pomohla. Ale i tak ve mně zůstala spousta dalších přesvědčení a vzorců chování, o kterých jsem však neměla tušení a aktivovaly se až příchodem mých dětí. Na to se zkrátka nedá 100% připravit, to se musí žít.
Zpočátku mateřství jsem upadala do deprese, že jsem zas na začátku, že ty hodiny a hodiny tréninku pozornosti, vnímavosti, práce s energií, duševní hygieny neměly smysl. Najednou jsem měla pocit, že nemám žádný čas pro sebe, pro meditaci, pro relax, pro vědomé zpracovávání emocí. Vše se dělo za pochodu. Dostávala jsem se do stavů hlubokého vyčerpání.
A když jsem zas takhle jednou ležela úplně vyřízená v posteli s horečkou, silnou bolestí zad, že jsem si sotva došla na záchod, o kluky se staral manžel s mojí mámou, říkala jsem si … safra, jak jsem to dělala dřív? Takhle to nechci mít. Já jsem máma a chci být schopná postarat se o své děti a ne tady už poněkolikáté naprosto odpadnout. Štvala mě má neschopnost, nemohoucnost udržet si určitou míru energie a naladění, abych mohla fungovat. Vždycky mě tělo muselo odpojit, abych si konečně lehla a odpočinula.
Došlo mi, že nutně potřebuji opět ten pravidelný čas pro sebe, pro napojení, pro meditaci. Dříve jsem měla celý čas světa, klidně několik hodin denně volného času. To teď není. Holt musím pracovat s tím, co je.
Vytvořila jsem si návyk, že pokaždé, když kluci usnou, udělám si čaj, sednu si na gauč a pustím si meditaci cca na 10 min. Žádné uklízení, vaření, teď je čas pro mne. Pak jsem většinou usnula.
Po 3 dnech ležení v posteli, vizualizací, meditací, relaxací jsem vstala bez bolesti a známky nemoci, bez doktora, fyzioterapeuta a začala pravidelně věnovat pozornost sobě. Postupně se mi energie vrátila. Občas jsem unavená, podrážděná, ale už se mi od té doby nestalo, že bych několik dní po sobě nemohla vstát z postele.
Dnes sdílím své zkušenosti s dalšími lidmi,
kteří také hledají sami sebe, své naplnění, svou cestu.
Dnes sdílím své zkušenosti s dalšími lidmi, kteří také hledají sami sebe, své naplnění, svou cestu. Učím, jak uvolnit vše nepotřebné a vytvořit prostor pro radost, spokojenost, životní elán. Učím, jak důvěřovat svému tělu. Učím říci životu ANO, objevit v sobě klid a svou pravdu.
Vytvářím s lidmi prostor pro uvolnění všeho, co vám již neslouží a zároveň se můžete otevřít kvalitám, možnostem, které mohou výrazně zvýšit vás pocit radosti, spokojenosti ve vašem životě pomocí osobních konzultací online i offline, relaxačních, meditačních ebooků a nahrávek.
Ebook zdarma Proč si dovolit relaxovat? + 3 tipy jak začít si můžete objednat zde >>
Ebook Kouzlo relaxace: 3 tipy jak se uvolníte v životě maminky si můžete objednat zde >>
Pokud by Vás zajimaly další možnosti relaxu, srdečně vás zvu do své uzavřené skupiny na facebooku: www.facebook.com/groups/kouzlorelaxace/
Také mě můžete sledovat na mé facebookové stránce: https://www.facebook.com/kouzlorelaxace
Nebo na instagramu: https://www.instagram.com/terkarelax/